با آزمایشگاه صوتی پیشرفته هواوی آشنا شوید؛ راز موفقیت هدفون‌های FreeBuds اخبار

با آزمایشگاه صوتی پیشرفته هواوی آشنا شوید؛ راز موفقیت هدفون‌های FreeBuds

هدفون‌های True Wireless Stereo (TWS) این امکان را به شما می‌دهند تا به دور از سیم‌های دست و پا گیر، بتوانید به موسیقی دلخواهتان گوش کنید و هدفون‌های TWS دارای قابلیت حذف فعالانه نویز (ANC) هم امکان غرق شدن در دنیای صدا را حتی در شلوغ‌ترین مکان‌ها می‌دهند. هواوی در سال 2020 با معرفی اولین هدفون بیسیم خود به نام HUAWEI FreeBuds Pro که از فناوری کاهش هوشمند نویز برخوردار است، هدفون‌های TWS را به سطح تازه‌ای رساند.

اخیراً هواوی در آزمایشگاه ضد انعکاس صدای خود را برای اولین بار بر روی جهانیان گشوده است تا کاربران از چگونگی دست یابی هوآوی به موفقیت‌های عظیم در زمینه حذف و کاهش نویز در هدفون‌های TWS هوآوی پی ببرند. این اتاق ضد انعکاس صدا که در آزمایشگاه تحقیق و توسعه هوآوی واقع شده است، افزون بر مقاوم بودن در برابر نویزهای بیرونی، مانع از به وجود آمدن انعکاس صدای درونی هم می‌شود. به این ترتیب متخصص‌های هوآوی یک محیط شبیه سازی بی نظیر در اختیار دارند و می‌توانند به طور بسیار دقیق به آزمایش و تحلیل صداها و پارامترهای آن بپردازند.

در محفظه ضد انعکاس صدا هوآوی خبری از دیوار، سقف یا کف نیست و در عوض تمام اتاق توسط توسط پنل های کاهنده نویز و جاذب صدا پوشانده شده است. این پنل ها که به شکل برآمده و فرورفته هستند، از مواد جاذب صدا ساخته شده‌اند و با جذب صدا، مانع از به وجود آمدن انعکاس صداهای پخش شده درون محفظه می‌شوند.

پیش از تشریح اهمیت این آزمایشگاه بهتر است به چگونگی شنوایی در انسان بپردازیم.

شنوایی در انسان یک فرآیند پیچیده و حساس است و صرفاً به ورود مستقیم امواج به داخل گوش محدود نمی‌شود. در شنوایی انسان بخش‌های مختلفی چون کانال گوش، لاله گوش و نظیر آنها کاملاً مؤثر هستند و صدا پس از ورود به گوش و پیش شنیده شدن توسط پرده گوش، از طریق روش‌های مختلفی چون تفکیک و خمش مورد پردازش قرار می‌گیرد. در نهایت این مغز انسان است که جهت، تن و بلندی صدا را به دقت تشخیص می‌دهد.

متخصص‌های هواوی با هدف شبیه سازی گوش انسان و پردازش‌هایی که پیش از شنیده شدن بر روی اصوات انجام می‌شود، یک شبیه ساز کاملاً نوآورانه طراحی کرده‌اند که اثر لاله و کانال گوش بر صدا را شبیه سازی می‌کند. داخل این شبیه ساز منحصر به فرد یک جفت میکروفن چندجهته مینیاتوری قرار دارد که در نزدیکی پرده گوش قرار دارند تا به خوبی صدا را پس از شبیه سازی اثر ساختار گوش انسان بر آن، ضبط کنند.

همچنین محفظه ضد انعکاس صدا هوآوی به بلندگوهای مختلف در جهت‌های متفاوت مجهز است که قادر به پخش صدا با دامنه فرکانسی مختلف هستند. به این ترتیب مهندسان هوآوی می‌توانند نویزهای صوتی مختلف موجود در دنیای واقعی را به طور کامل بازتولید کنند. سپس این نوز توسط شبیه ساز گوش انسان دریافت و ثبت می‌شود تا خصیصه‌های صوتی آن بررسی شود و از اطلاعات به دست آمده در توسعه و بهبود فناوری‌های کاهنده نویز استفاده می‌شود.

پیش از معرفی HUAWEI FreeBuds 4i، مهندس‌های هواوی عملکرد این هدفون در کاهش نویز را در محیط‌های عمومی پر ازدحام چون ایستگاه‌های مترو، کافه‌ها و نظیر آنها آزمایش کرده‌اند تا از عملکرد مناسب FreeBuds 4i در کاهش نویز در همه شرایط اطمینان حاصل کنند.

این آزمایشگاه ضد انعکاس صدا تنها یکی از آزمایشگاه‌های متعدد هوآوی است که پژوهشگران آنجا هر روز به تحقیق و توسعه و نوآوری مشغول هستند. بخش صدا هوآوی دارای شش مرکز تحقیق و توسعه در مناطق مختلف دنیا است و بیش از 300 مهندس تحقیق و توسعه دارد. در اروپا که پژوهش در حوزه صدا پیشرفته‌تر است، هوآوی آزمایشگاه‌های متعددی چون German Acoustic Research Center را تأسیس کرده است که به تحلیل نویز و توسعه الگوریتم‌های کاهش نویز مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی مشغول هستند. همچنین مرکز Finnish Multimedia Audio Lab به آزمایش‌های کاهش نویز بر روی محصولات صوتی می‌پردازد.

به لطف زیرساخت‌های فنی قوی، هوآوی ظرف تنها سه سال اخیر بیش از 30 محصول صوتی در پنج دسته مختلف عرضه کرده است. این کمپانی بی وقفه در حال سرمایه گذاری بر روی تحقیق و نوآوری در بیش از چهار حوزه مختلف است که کلید اصلی بهبود تجربه صوتی هستند. این چهار حوزه شامل افزایش راحتی پوشیدن محصول، کاهش نویز، کیفیت صدا و ارتباط بی سیم هستند.

هواوی گام‌های بزرگی در حوزه هدفون‌های TWS برداشته است. این کمپانی در سال 2020 هدفون پرچم‌دار HUAWEI FreeBuds Pro را عرضه کرد که تحول بی سابقه‌ای در کاهش نویز را رقم زد. HUAWEI FreeBuds 3 نیز با طراحی Open-fit خود توانست به یک الگو جدید در زمینه حذف نویز تبدیل شود.

هدفون بی سیم اخیراً عرضه شده HUAWEI FreeBuds 4i نیز موفق شده از نگاه رسانه‌ها به عنوان برترین هدفون TWS از نظر حذف نویز تبدیل شود و تمجید همگان را بر انگیخته است. این هدفون دارای کیفیت صدا عالی و تا 10 ساعت دوام باتری در پخش بی وقفه موسیقی است.

تعهد خلل ناپذیر هوآوی به تحقیق و توسعه در حوزه صدا باعث شده این کمپانی به سرعت قله‌های مختلف را فتح کند و گوش کردن به موسیقی را لذت بخش تر از هر زمان دیگری کرده است.

با عضویت در خبرنامه هوآوی به روز بمانید!