Kirin 1000 و Kirin 1100 تراشه‌هایی قدرتمند هوآوی بر پایه فناوری 5 نانومتری مقاله و آموزش

Kirin 1000 و Kirin 1100 تراشه‌هایی قدرتمند هوآوی بر پایه فناوری 5 نانومتری

اطلاعات تازه‌ای در خصوص هیولاهای جدید هوآوی ، تولید چیپ‌ست‌هایی جدید بر پایه فناوری مدرن و به روز 5 نانومتری آغاز شده است.

در حال حاضر Huawei Kirin 990 5G گزینه‌ای سطح‌بالا و قدرتمند در میدان مبارزه­­ چیپ‌ست‌ها به حساب می‌آید که در گوشی‌های هوشمند پرچمدار هوآوی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. علی‌رغم عملکرد قدرتمند این پردازنده، هوآوی در مسیر توسعه چیپ‌ست‌هایی قوی‌تر برای استفاده در محصولات جدید خود قرار دارد.

اطلاعات منتشرشده حکایت از آن دارد که تراشه پرچمدار جدید هوآوی، Kirin 1000 نام خواهد داشت. نکته قابل توجه اینکه بر اساس این داده‌ها، چیپ‌ست جدید توسط TSMC که یک تولیدکننده تایوانی در بازار ساخت نیمه‌هادی‌ها است، بر اساس فناوری 5 نانومتری به مرحله تولید رسیده است.

براساس پیش‌بینی‌ها، تراشه های جدید پرقدرت در گوشی‌های هوشمند هوآوی سری Huawei Mate 40 استفاده خواهد شد. انتظار می‌رود این محصولات جدید در ماه سپتامبر میلادی معادل با مهرماه 1390 معرفی شوند.

 هیولاهای جدید هوآویجدا از اطلاعاتی که از چیپ‌ست Kirin 1000 منتشر شده، گفته می‌شود چیپ‌ست پرچمدار بعدی هوآوی نیز Kirin 1100 نام دارد که برای عرضه در سال یعد در نظر گرفته شده است. محصولی که بر اساس اطلاعات موجود با استفاده از فناوری 5NM+ تولید خواهد شد.

فناوری 5NM+ در واقع نسخه بهبودیافته فناوری ساخت 5 نانومتری تراشه‌ها به حساب می‌آید. در حال حاضر نمی‌توان به طور قاطع در خصوص برنامه‌های هوآوی برای استفاده از Kirin 1100 اظهارنظر کرد اما می‌توان انتظار داشت این چیپ‌ست سطح‌بالا در محصولاتی نظیر سری Huawei Mate 50 مورد استفاده قرار بگیرد.

Huawei Kirin 1000 به عنوان یکی از بهترین تراشه های هواوی از هسته‌های پردازشی ARM Cortex-A77 بهره‌مند خواهد شد.

در حال حاضر محصولی مانند Huawei Kirin 990 از هسته‌های پردازشی Cortex-A76 استفاده می‌کند.. Cortex-A77، باعث بهبود عملکرد پردازشی تا میزان حداقل 20 درصد خواهد شد.

هوآوی در ماه گذشته میلادی تراشه Huawei Kirin 985 را نیز رونمایی کرده که از نظر سطح عملکرد، جایگاهی میانه در بین چیپ‌ست پرچمدار Kirin 990 و چیپ‌ست میان رده Kirin 820 دارد.

این محصول از مودم ادغام شده در تراشه اصلی مجهز به فناوری 5G استفاده کرده و پردازشگر گرافیکی آن هم Mali-G77 است. بر اساس گزارش‌های موجود، این محصول موفق شده امتیازی فراتر از 380000 را در بنچمارک‌ AnTuTu به ثبت برساند که یکی از معتبرترین سرویس‌های تست سخت‌افزار در دنیا است.

حال باید منتظر ماند و دید تراشه‌های آینده هوآوی، نظیر مدل Kirin 1000، نسبت به نسل‌های پیشین خود تا چه حد قدرتمندتر خواهند بود.

با عضویت در خبرنامه هوآوی به روز بمانید!